Wytyczne i inne kluczowe informacje dla dyplomantów
SEMINARIUM DYPLOMOWE :
SYMULTANICZNY PRZEGLĄD
DLA WSZYSTKICH, INŻ. I MGR NASTĄPI: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
KONSULTACJE DYPLOMOWE SĄ CZYNNE CAŁĄ DOBĘ
PROSZĘ SŁAĆ WSZYSTKO NA WW@WPLUSWARCHITEKCI.COM.PL
Z UWZGLĘDNIENIEM POMIŻSZEGO
MEMORANDUM:
MILI MOI DYPLOMANCI, WYBACZCIE, ALE NIE BĘDĘ REAGOWAŁ NA MAILE
Z PLIKAMI LINKOWANYMI DO DYSKU GOOGLE,
GDZIE NIE MA DOSTĘPU I TRZEBA O NIEGO PROSIĆ.
TO STRATA CZASU. MOJEGO I WASZEGO.
PROSZĘ PRZYSYŁAĆ PLIKI POMNIEJSZONE, JEDNORODNE (JEDEN RODZAJ) NAJCHĘTNIEJ WIELOSTRONICOWE PDF - dziękuję
Ta podstrona to zestaw instrukcji, porad i uwag przeznaczonych dla DYPLOMANTÓW robiących prace pod moim kierunkiem. Oczywiście wiele poruszonych spraw dotyczyć może także kursowych projektów lub każdych innych. Zapraszam do uważnej lektury, bo moje doświadczenie pokazuje, że często czytają Państwo "po łebkakch" albo wcale. Zależy mi na wysokiej jakości dyplomów, tak merytorycznej jak technicznej.
POLECAM WSZYSTKIM ŚLEDZENIE
WYNIKÓW KONKURSU SARP NA "DYPLOM ROKU"
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
I N S T R U K C J E
TEMAT PRACY - a właściwie przedmiot pracy.
Ważnym jest precyzyjne określenie problemu - co tak naprawdę jest zadaniem do rozwiązania. Nie chodzi o tytuł pracy, bo to jest szyld jedynie. Nie chodzi mi o funkcję obiektu - tylko o rolę obiektu, jaką, w ramach tej funkcji, ma spełnić w miejscu powstania oraz szczegółowe aspekty tej roli:
- co obiekt wnosi dla układu urbanistycznego, w który jest wstawiony (a każdy jest gdzieś "wstawiony", w znaczeniu dodany - nie "pod wpływem..."),
- co wnosi dla środowiska w najszerszym znaczeniu: społecznego, ale także naturalnego,
- i najważniejsze, co może dać ludziom: użytkownikom i pasantom, co wnosi do kultury.
Niezbędne jest czytelne zapisanie tego rozważania w opisie do pracy - na jej początku, no i pokazanie rozwiązania architektonicznego zgodnego ze zdefiniowaną powyżej rolą i wszelkimi jej aspektami. Przykładowo: co daje kiosk? Można kupić, można poszerzyć wiedzę, można zapytać, można kogoś spotkać . . . . . i pewnie jeszcze parę, na przykład można zobaczyć dobrze zaprojektowany kiosk i poczuć się lepiej.
Obiekt architektoniczny jest zawsze częścią większej całości przestrzennej, środowiskowej, pejzażowej. Nie ma takiej sytuacji, żeby nie miał kontekstu. Kontekst jest zawsze, tak przyrodniczy jak i kulturowy. Szczere pole to także kontekst, a pole to może istnieć w “opolskiem” ale i na Żuławach. I tu i tam płasko, ale sama szerokość geograficzna inna, a cóż dopiero tradycja i kultura.
Projekt dyplomowy ma być właśnie odpowiedzią na tak postawiony problem - w zapisie rysunkowym i tekstowym/opisowym należy dążyć do zaznaczenia sposobu rozwiązania problemu - czyli idei. [mile widziany zwięzły schemat graficzny na planszach a w opisie graficzny i tekstowy, w sposób najlapidarniejszy i dający zrozumieć w lot ideę projektu - zwięzły czyli taki, który nie dominuje na planszach oraz taki, który jest zrozumiały błyskawicznie dla każdego profesjonalisty nie wczytanego jeszcze w szczegóły projektu].
Pozadyskusyjnym jest zadośćuczynienie przepisom budowlanym oraz fizyce budowli.
[1. ewakuacja i bezpieczeństwo pożarowe, 2. komfort komunikacji i użytkowania, 3. przejrzystość układu i jakość (najwyższa) przestrzeni, 4. architektura wysokiej klasy i adekwatna do funkcji oraz miejsca w otoczeniu, i dalsze nie wymienione tutaj].
A teraz STOPIEŃ DYPLOMU: czyli inżynierka i magisterka.
Inżynierka
koncentruje się na prostych zadaniach. Obiekt o jednej funkcji, nie za duży (raczej 2 tys. m2 a nie 20 tys.), nieskomplikowane zadanie przestrzenne, ale dogłębnie opracowane od strony technicznej (konstrukcja, instalacje, wykończeniówka).
Magisterka
pokazuje dojrzałość architekta do opanowania skomplikowanych zadań, wielofunkcyjnych, obszernych, złożonych przestrzennie, nowatorskich, itp. Tu jeszcze bardziej podkreślam rangę klucza wyboru. Nie chodzi o to aby wybrać temat tylko go odnaleźć, zauważyć w otaczającym świecie, opisać, rozwiązać. Temat to bardziej problem.
OPRACOWANIE PRACY
całość dyplomu - opis i plansze - należy reżyserować zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu.
kontekst przestrzenny - projektowany obiekt należy pokazywać zawsze w kontekście:
sąsiadującej architektury, układu urbanistycznego, tradycji budowlanej, kultury lokalnej.
dotyczy to zagospodarowania, ale także wizualizacji i innych w miarę możliwości.
[nie do przyjęcia są wizualizacje na których nie ma sąsiednich obiektów czy terenu, chociażby szkicowo i bryłowo].
obowiązkowo orientacja - szwarcplan - podstawowy schemat pokazujący zasadę wkomponowania obiektu w otaczającą strukturę.
Relacje funkcjonalne i komunikacyjne z obszarami z którymi projektowany obiekt pozostaje w realnym związku przestrzennym lub funkcjonalnym. [ jeżeli obiekt obsługuje miasto - to relacja z tymże miastem, jeżeli dzielnicę - to relacja z dzielnicą, jeżeli uzupełnia sąsiedztwo - to relacja z sąsiedztwem ] rysunek/schemat w odpowiedniej skali obejmującej właśnie rzeczony zakres i wyjaśniające fakt nawiązania. [lokalizacja obiektu w mieście także jest ważna i wymaga czytelnego zaznaczenia w przeciwieństwie do położenia miejscowości w kraju a już pokazywanie Polski w Europie jest śmieszne, relacja z otoczeniem to jest kluczowy rysunek planszy urbanistycznej].
Projekt zagospodarowania -
to obowiązkowy rysunek, czasem zawierający opisane powyżej problemy a czasem nie - co zależy od skali zadania i powiązań i tak dalej. Powinien ten rysunek zbliżać się do normowego zapisu co do zawartości, ale oczekuję plastycznej/graficznej jakości znacznie powyżej. To ma być przekonujący zapis projektu. Wyraźnie, ale nie nachalnie (trudna sprawa) musimy odróżnić nowe (czytaj zaprojektowane) od starego (czytaj istniejącego). Widać całość w jednolitym zapisie graficznym, a jednocześnie możemy odczytać co zostało zaprojektowane/przeprojektowane.
Rysunki planów
projekt dyplomowy jest projektem koncepcyjnym (chyba, że ustalono inaczej) dlatego plany nie są rysunkami na budowę albo do urzędu tylko graficznym przekazem idei oraz umiejętności kreacji architektury z wszystkimi jej aspektami, ale z podkreśleniem funkcji, jakości przestrzeni, formy; aspekty konstrukcyjne pokazywać należy schematycznie a rozwijać na innych rysunkach - detale.
[plany i przekroje mają być dizajnerskie i plastycznie wysmakowane, a nie być rysunkami techniczno - budowlanymi (takie mają być detale), czytelne ma być przede wszystkim to co pomiędzy przegrodami a nie co w tych przegrodach (to w detalu), wymiarowanie i symbole nie mogą dominować przekazu architektury, albo co częste, tworzyć jakby nowe elementy kompozycji]
[proszę w projekcie obiektu użyteczności publicznej szczególną uwagę położyć na przeanalizowanie ruchu ludzi w warunkach normalnego użytkowania jak i w sytuacji kryzysowej]
Strefa inżynierska/techniczna jest oczywiście istotna, rozumiana jako znajomość wiedzy budowlanej i musi zająć odpowiednie miejsce w pracy. Detale muszą ściśle pasować do projektu i pokazywać jego najistotniejsze problemy techniczne. Pożądany jest ideowy zapis układu konstrukcyjnego [schematyczny - na przykład aksonometria przezroczysta - układ głównych elementów konstrukcji].
Rendery-wizualizacje
Wszelkie rysunki pokazujące trójwymiarowe odwzorowanie muszą pokazywać obiekt w relacji z otoczeniem, zwłaszcza architektonicznym. [istotą projektu jest jego dopasowanie do otoczenia i to musi być pokazane dobitnie w obrazach: tak komputerowych jak i ręcznych].
Kolorystyka rysunków musi zachęcać do ich oglądania, musi być jednolita w całości prezentacji, jasna i kolorystycznie zharmonizowana.
Opis
Podstawowy cel opisu to zapisanie informacji o projekcie, a nie o lokalizacji i historii zagadnienia tematu. Tak, wspomniałem o kontekście więc proszę wyłuskiwać te informacje o kontekście, które wykorzystane są w projekcie. Opis miejsca ma przede wszystkim zwracać uwagę na ważne aspekty projektu, inspiracje i wnioski mające efekt w proponowanym rozwiązaniu [zachować należy rozsądną proporcję pomiędzy opisami historii, geografii czy innych towarzyszących zagadnień a tekstem dotyczącym projektu. rozpisać można się nad uzasadnieniem przyjętych rozwiązań projektowych. Warto opisać ogólnie system konstrukcji zanim przejdzie się do wyszczególniania warstw przegród budowlanych].
Bibliografia
Jej zawartość świadczy o powadze i staranności jaką student pokazuje swoją pracą.
rozdzielić należy źródła książkowe, czasopiśmienne i internetowe
zgodnie z obowiązującymi zasadami (tu na przykład zwięźle przedstawione:
http://www.pracamagisterska.net/bibliografia/ )
Ochrona przeciwpożarowa
Opis ochrony przeciwpożarowej budynku zwykle pokazuje prawdę o zaznajomieniu się Dyplomanta z Rozporządzeniem Ministra ..... .
Nie istnieje żaden opis ochrony ppoż. bez wyszczególnienia podstawowych parametrów budynku jak klasa ZL oraz kategoria pożarowa budynku, a do tego jeszcze parę parametrów: wysokość, powierzchnia strefy pożarowej. Tu powinny być twarde fakty a nie woda (chyba że do celów gaśniczych).
Opis pracy inżynierskiej a opis pracy magisterskiej
A właściwie różnice pomiędzy tymi dwoma pracami. Podstawowa różnica to mniejszy zakres fizyczny i prostsza funkcja (pojedyncza a nie obiekt wielofunkcyjny). Opis pracy inżynierskiej koncentruje się na zagadnieniach technicznych - może więc w dużym stopniu bazować na opisie projektu budowlanego. Opis pracy magisterskiej wymaga głębszego spojrzenia filozoficznego, mocniej podbudowanego teorią. Jeżeli na początku zwracałem uwagę na to, że dyplom to postawienie problemu i zaprojektowanie jego rozwiązania, to na poziomie inżynierskim problem ma być prosty, a na poziomie magisterskim ambitny i nawet globalny. Odpowiednio: małe osiedlowe przedszkole przyjazne dla dzieci i tanie w realizacji, albo przemodelowanie struktury miasta lub zabudowa mieszkaniowa na pustyni.
Dyplom inżynierski: pokażcie Państwo, że zasługujecie na miano inżyniera, tak jak to opisywał w 10 księgach Witruwiusz. Po kolei opisać trzeba elementy budynku i skomentować, dlaczego tak a nie inaczej. Jak robimy płytę to dlaczego tak a nie ławy fundamentowe, jak ścian 2 warstwowa to dlaczego. Lista warstw niczego nie załatwia. Jest więc konstrukcja, są rozwiązania materiałowe: czemu beton a nie gazobeton i tym podobne. Jest bezpieczeństwo pożarowe i ewakuacja (to nie to samo) i te parametry należy wykazać. Rozporządzenie w sprawie warunków..... jest dobrym przewodnikiem do opisu, a bliżej do części technicznej opisu.
Dyplom magisterski: tu można już założyć, że student - inżynier wie (co potwierdzić musi projekt), a istotniejsza jest część badawcza i sposób rozwiązania problemu, a nawet jego wyłuszczenie.
czego nie robić - czyli księga błędów notorycznych w projektowaniu architektury
Najczęściej popełniane błędy w trakcie projektowania albo te, z którymi ja mam najczęściej do czynienia. Zbieram je tutaj, bo może zwrócą uwagę wcześniej i zaoszczędzą czas w trakcie korekt. Czas który można by poświęcić na poważniejsze rozważania, jako że błędy są raczej natury błahej. Ale może lepiej nie generalizować.
Naśladownictwo rozwiązań
Fakt istnienia w naturze rozwiązania błędnego nie jest żadnym argumentem dla jego naśladowania i stosowania. Podstawowa umiejętność pozyskiwana w trakcie studiów to rozróżnianie w naturze (realu) rozwiązań błędnych i poszukiwanie poprawnych. Dopóki brakuje nam własnej wiedzy musimy zastępować ją podejrzliwością, podejrzliwością w dobrej wierze.
Niepełnosprawni
Niepełnosprawni to nie jest 3 płeć, należy dążyć do stwarzania odpowiednich warunków w toaletach - toaleta dla niepełnosprawnych osobna to jest rozwiązanie ratunkowe!
Takie są tendencje w świecie. Tak chciałby każdy, kto boryka się z “innością”.
Nagminnie uważa się ze fakt wrysowania kwadratu 1,5 metra w toalecie wystarcza. Niepełnosprawny to nie kwadrat, tylko człowiek działający inaczej, ale nie tajemniczo. Skoro projektujemy dla takiej osoby to proszę poznać jej potrzeby. To tak samo jak będziemy projektować dom dla ekscentrycznego bogacza (“projekt życia”) a jego potrzeby będzie 100x trudniej poznać, nie mówiąc już o zrozumieniu.
Ocenianie po sobie
Nie jest rolą architekta projektować wszystko wg własnych doświadczeń, zwłaszcza niewielkich. Rolą architekta jest znaleźć rozwiązanie dobre dla ogółu oraz rozszerzać własne doświadczenia. Nauczyć się trzeba odróżniać swoje przyzwyczajenia od rozsądnych (dla jak największej liczby osób) standardów.
Co ważniejsze: człowiek czy “auto”
Żyjemy w czasach gdzie auto staje się codziennym narzędziem ogromnej większości ludzi. Ale jak wysiada my z auta to stajemy się pieszymi. Czas uświadomić sobie że to pieszy jest najważniejszy, i hierarchia projektowania powinna to uwzględniać. najważniejsze jest wejście. Wjazd może być w oddaleniu. To auta przeszkadzają pieszym a nie piesi autom. W autach siedzą piesi!
Wejście do obiektu prosto z jezdni
Przejście z zewnętrza do wnętrza to ważne miejsce z wielu powodów. Wizytówka obiektu a także zaproszenie do wejścia. Oddzielenie dwóch skrajnie różnych klimatów z założeniem ochrony tego wewnętrznego, przeniknięcie przez “skórę” budowli. Wszystko to wymaga starannego zaprojektowania poprzedzonego starannym przemyśleniem. Przemyślenia są generalnie mile widziane.
Klimat i jego konsekwencje budowlane
Mamy tu w Polsce najgorszy klimat z możliwych. Zimno i ciepło, chwilami bardzo zimno i bardzo ciepło, no i wielokrotne przechodzenie punktu zamarzania (przypominam, że zamarzająca woda zwiększa objętość i jak kto nie wie jakie są tego konsekwencje to niech popatrzy na TATRY, albo butelkę z wodą wsadzi do zamrażalnika). Zachęcam do naśladownictwa, jak powyżej, ale nie do kopiowania 1:1. Już we Francji są inne temperatury, o Włoszech i Kalifornii nie wspominając. Moda albo konieczność “zrównoważania” architektury narzuca proste rozwiązania jak choćby wiatrołap, układ okien, solary/fotowoltaika, i inne elementy. Detale budowlane "aż kwiczą" od problemów wody, lodu, chłodu, wandalizmu i nieudolności wykonawców. Proszę te problemy przewidywać i rozwiązywać.
Inspiracje
Częstym, a i poważnym, błędem jest rozpoczynanie od inspirowania się "czymkolwiek" po to, żeby takie samo zrobić gdziekolwiek.... Efekt jest taki, że wyjmujecie Państwo jakieś rozwiązanie z kontekstu (a jest tam dobrze dopasowane) i wciskacie w inny kontekst. "mistrzowie" nawet kontekst poprawiają, żeby się udało (na przykład sypią górę, żeby zrobić budynek tarasowy). Architektura to racjonalna sztuka, nie sztuka dla sztuki.
Drodzy Dyplomanci
bardzo proszę
o pewną dyscyplinę przy mailowaniu materialów do mnie
1. waga plików - proszę o małe pliki, pdf albo jpg, małe czyli do 2 mega na planszę
2. proszę nie rarować, zwłaszcza że jpg czy pdf nie kompresują się prawie wcale a szkoda mi czasu na zabawy z rozpakowywaniem
3. proszę o jednolitość plików a nie każdy w innym formacie
często "wiszę" na gsm a tam wolno idzie no i kaska leci, za prezenciki po 25MB
pliki można drukować systemową drukarką PDF CREATOR, do znalezienia w sieci
bo pliki generowane z programów mają za dużo informacji, warstwowanie i inne śmieci
co utrudnia mi pracę